Description
A modern small backyard playground apply to outdoor play area with limited space. Small not mean unable to use. This playground design focus on both safe and sapce-saving. With classic games, creative design and high-quality materials, it maximizes fun while fitting perfectly into any backyard. From slides to discs climber, these small playgrounds encourage active play, making them the ideal choice for modern homes with smaller outdoor areas.
Description
The Small Backyard Playground consist of three major games: double staright slide, disc climber and curved open slide.
This outdoor playground uses blue main color for plastic parts and silver color for metal parts. Two colors combination makes this playground looks modern. Since it is a small size playground, it is a good to apply for home or school which not have big space and with limited budget.
| Product Name: | Small backyard playground |
| Model No.: | LE.CF.A205.15 |
| Theme: | Classic theme playground |
| Product Size: | 4.5*4.0*3.5m |
| Safety Area Size: | 8.2*7.7m |
| Falling Height: | 0.9m |
| Age Range: | Age 3 – 12 years old |
| Capacity: | 6-12 kids |
| Compliance: | EN1176, IPEMA |
| Installation: | Provide detailed installation instructions or paid installation service by our engineers. |
| Materials | LLDPE, galvanized steel pipes, metal sheets, clamps and screws. |
Additional information
| Product Dimensions | 4.5*4.0*3.5m |
|---|---|
| Google Product Category | Toys & Games > Outdoor Play Equipment > Swing Sets & Playsets |
| Product Type | Outdoor Playground |
| Theme | Classic Theme |
| Condition | New, Unfinished |
| Solution | Backyard, Parks & Recreation, Schools, Churchs, Housing, Landscape Architects, Preschools, Leisure, Early Childhood, Restaurants, Federal Organizations, Retail, Contractors |
| Play Features | Double Straight Slide, Discs Climber, Curved Open Slide |
| Manufacturer | Liben |
| Certificates | EN1176, IPEMA |
| Selling Points | Safe, High Quality, Certificated, Customization, Turnkey Solution, Global Projects, Agent Service |
| Gender | Unisex |
| Age Group | 3-12 years old |
| Capacity | 6-12 kids |
| Color | Blue, White |
Skip to the content












